
Môj postup

Za prvé: čo treba
Keď máme čerstú kožu môžeme ju spracovávať hned ale pokial na to nieje času alebo toho máme hodne veľa na práci kožušinky si rozrezeme a uskladnime takto v stajni-šopke aby pekne uschli (neskôr som odstránila aj chvosty kedže mi tam žačali chodiť muchy!). Keď sa už nájde čas na spracovanie zoberiem kus alebo dva a tie dam do vaničky (normalna v ktorej sme sa kúpali ako deti-najlepšie umelohmotna nadoba) a zalejeme vlažnou vodou a pridáme saponát na umývanie riadnu. Pekne to odmasti a lepšie sa s tým pracuje. Necháme to tam na noc a na druhý deň keď je kožušina pekne ohybná a vláčna začíname s odstránením kože a blán. Ak sa stane ze ide dole ťažko nechám ešte deň odležať vo vode a ak ani potom nejde dole vyhadzujem. Ale to sa stane málo kedy.
Za druhé : čistenie
Ja na túto časť spracovania používam kúpenú špachtlu zo železiarstva a vyklapací nožík. Začínam tam kde mal králik lopatky su tam také svalstva a tam začnem zo špachtlou pomaličky po kusočkoch tlačit a ďobkať. Keď sa mi tá vrstva trošku oddelí zoberiem to s prstami a ťahám po kusičkoch postupne dole. Vždy si kožu rozprestrem cez stolik a nechám polku padnuť cez okraj stola.Tam si to prichytim rukou a druhou taham tie blany dole váhou tela. Ide to aj normalne ale po nejakej dobre bolia ruky. Ak je dobrá koža a dobry námok ide to celkom dobre. Postupom času som si našla svoju techniku a vychytávky. Keď krvopotne skončím s oddeľovanim kože kožušinu premyjem v čistej vode.Potom si prichystam vedro. Dám tam cca 2-3 litre vody. Na internetu som nasla rozne recepty a pomery čoho koľko usypat. Tak ja roztok použivam opakovane a stale dosypem niečo pretože ta kožušinka si niečo na seba aj naviaže. Takže dam tam soľ tak dva odmerky- kelimky od jogurtu. Jeden kelimok Kamencu (ľudový názov Kamenec) ale je to Síran draselno hlinity. Bežne to nejde kupiť u nas už na SR ale šikovny si najdu svoje zdroje mne to trvalo par tyždňov. Ak je záujem viem zohnať :-)
Do roztoku niekde píšu aj sodu davala som ale podla mna to nič nerobi len potom je voda mliečna a trošku to šumí.Ale nemusí to tam byť.V tomto roztoku to nechavam pár dni 3-4. Každý deň keď idem okolo tak v rukavici to premiešam,poobraciam.


Za tretie: dokončenie
Po tých dňoch čo sa nám zajačik kúpal je načase ho dať von. Ja to robím v rukaviciach. Vytiahnem kožku von a vyžmýkam.V inom vedre to premyjem dva - tri krát v čistej vode. No a potom mám v prázdnej voliere po psíkovy priečne -vodorovne dosku.Po šírke som ju tam cez bok nasunula cez oka karisiete.Tam si kožušinu prevesím a necham den odkapkať. Priebežne to chodim kontrolovať ak treba trošku to vyrovnávam. Mám tam staru rukoväť z hrebeňa a zo zadnou stranou-takou oblou tu kožku utlačam a masírujem a roztahujem po doske aby sa naťahovala do strán.Toto treba opakovat často v priebehu schnutia aby sa pekne vyrovnávala koža a neuschla priliž rychlo inak stvrdne.Kožu natahujem na doske aj vahou tela dole a do strán.Takto rozpracovana je krásne ohybná a ja si s toho potom šijem kúsky dokopy a mam koberec.Ak sa pri vyrobe niekde natrhne koža nevadi všetko sa da zošiť. Kožušinku normalne češem s kefou na psiu srsť.Vyčešem aby to nepĺzlo. Takto naťahujem a mäkčím den dva a je to všetko.